Kupowanie używanych samochodów z zagranicy jest w Polsce bardzo popularne. Szczególnie często rodzimi kierowcy korzystają z ofert handlarzy naszego zachodniego sąsiada, czyli Niemiec. Niestety, często tamtejsi sprzedający nie są do końca szczerzy opisując swój pojazd, przez co niezwykle istotne jest sprawdzenie historii auta przed kupnem. Jak to zrobić?
Sprawdzenie historii auta
Do naprawdę rzadkich należy sytuacja, kiedy do samochodu dołączane są rzetelne dokumenty świadczące o jego przeszłości. Znacznie częściej zainteresowany spotyka się z rzekomym zagubieniem historii napraw ze względu na wiek pojazdu. Co gorsza, nieraz sprzedający daje udokumentowane podkładki, jednak zwykle niewiele z nich wynika. Sprawia to, że kupujący musi na własną rękę sprawdzić, czy opis samochodu pokrywa się z prawdą.
Dlatego bardzo istotne jest sprawdzenie numeru VIN. Przynależność naszego kraju do Unii Europejskiej bardzo się przydaje w tej materii, ponieważ w licznych państwach członkowskich znaleźć można ogólnodostępne, internetowe bazy informacji, które umożliwią sprawdzenie przebiegu auta z Niemiec, a także historii pojazdu. Czasami jednak za uzyskanie informacji należy zapłacić kilka euro.
Sprawdzenie przebiegu auta z Niemiec jest szczególnie istotne, ponieważ wedle statystyk aż 30% sprowadzanych stamtąd samochodów posiada cofnięty licznik. Dokumentacja okazana przez handlarza powinna mieć pokrycie z danymi znalezionymi w sieci, a także samym komputerem pokładowym. O historii pojazdu można też dowiedzieć się dzięki ASO, nawet w przypadku starszych samochodów. Niestety, sprytni handlarze stosują ciekawą technikę. Samodzielnie sprawdzają informacje na temat ich pojazdu w internecie, a następnie cofają licznik do wartości nieco wyższej, niż przy ostatniej kontroli.
Sprawdzenie samochodu przed zakupem z Niemiec
Nie można również zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu pojazdu już na miejscu. Chodzi oczywiście o nadwozie, silnik, skrzynię biegów, stan opon. Warto zabrać ze sobą kogoś do pomocy, ponieważ u osoby kupującej nierzadko ekscytacja bierze górę nad trzeźwym osądem. Dobrze też kupować jako osoba prywatna. Dlaczego? Jeżeli do miesiąca od zakupu objawi się wcześniej niewidziana usterka ukryta przez sprzedającego, to kupujący ma prawo do odzyskania części pieniędzy lub zwrotu.
Nierzadko lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. Zarówno na terenie Polski, jak i Niemiec działają instytucje, które zajmują się weryfikacją pojazdów, to jest sprawdzają, czy stan auta nie odbiega od opisu w ofercie wystawionej przez niemieckiego handlarza.
Przed obejrzeniem samochodu używanego, warto dobrze się do tego przygotować. Świetnym pomysłem jest sporządzenie listy dotyczącej tego, co chcesz sprawdzisz. Dzięki temu można uchronić się zarówno przed rozczarowaniem, ale też stratami finansowymi.
Kupno samochodu używanego powinno wiązać się z rzetelną oceną jego stanu. Z tego powodu nie można robić tego „na szybko”, ale dobrze przygotować się do oględzin, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje możliwość kupna pojazdu wymagającego bardzo kosztownych napraw.